خبر خوش وزیر نیرو به مشترکان کم مصرف در تابستان ۱۴۰۲ | یارانه آب و برق مصارف بالاتر از الگوی مصرف حذف می شود

خبر خوش وزیر نیرو به مشترکان کم مصرف در تابستان ۱۴۰۲ | یارانه آب و برق مصارف بالاتر از الگوی مصرف حذف می شود

وزیر نیرو از بهره‌برداری نیروگاه‌های تجدیدپذیر ۱۰ و ۲۰ مگاواتی و از جمله نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی «میل نادر» در سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: تعداد روستاهای مشمول طرح جهاد آبرسانی در سال جاری افزایش می‌یابد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از وزارت نیرو، علی‌اکبر محرابیان اجرای طرح جهاد آبرسانی روستایی را از جمله اقدام‌های قابل ملاحظه و موثر در دولت سیزدهم دانست و افزود: این طرح با هدف آبرسانی به روستاهای فاقد آب یا دارای تنش آبی کشور اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه در سطح کشور ۲۳ درصد روستاهایی که در طرح جهاد آبرسانی قرار دارند، در استان سیستان و بلوچستان هستند، گفت: روستاهای فاقد آب کشور در اقدامی مهندسی، ضربتی و جهادی و نیز با بسیج همه امکانات و ظرفیت‌های موجود، آبرسانی می‌شوند.

محرابیان با بیان اینکه طرح جهاد آبرسانی در مرحله نخست در ۷۲۰۰ روستا در حال اجراست، افزود: این طرح تا پایان سال گذشته بیش از ۳۰ درصد پیشرفت داشته و انتظار می‌رود در سال جاری تعداد روستاهای تحت پوشش افزایش یابد و در نهایت با پیشبرد عملیات گسترده‌تر و بسیج همه امکانات در طول دولت سیزدهم، شاهد رفع مشکل و تنش آبی این مناطق باشیم.

وی در ادامه به ارزیابی قانون بودجه ۱۴۰۲ از منظر توجه به صنعت آب و برق پرداخت و گفت: بی‌تردید وزارت نیرو نیازمند تامین اعتبارات بسیار زیادی برای پیشبرد طرح‌ها و پروژه‌های صنعت آب و برق است، اما با در نظر گرفتن مقدورات کشور، لازم است از دولت و مجلس شورای اسلامی به منظور اعمال حمایت در تدوین لایحه قانون بودجه ۱۴۰۲ قدردانی کرد، چرا که در این قانون، صنعت آب و برق به صورت ویژه و ممتاز دیده شده است؛ بنابراین وزارت نیرو در مراحل اجرا تلاش می‌کند بیش از گذشته و با اولویت بندی، با منابع کمتر پروژه‌های بیشتری را به ثمر برساند.

صنعت آب و برق اولین صادرکننده خدمات فنی مهندسی کشور

وزیر نیرو با اشاره به هموار شدن مسیر پیشرفت صنعت آب و برق در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار کرد: روند پیشرفت صنعت آب و برق پس از پیروزی انقلاب و پیش از آن قابل قیاس نیست. پیش از انقلاب تامین زیرساخت‌های این صنعت در اختیار کشورهای خارجی بود و تکنسین‌های ایرانی در آن دوران فقط در حد تعویض روغن ترانس اختیار داشتند، این در حالی است که امروز در صنعت برق تقریباً به خودکفایی کامل دست یافته‌ایم.

محرابیان با بیان اینکه صنعت آب و برق اولین صادرکننده خدمات فنی مهندسی کشور است، توضیح داد: امروز نه‌تنها بزرگ‌ترین نیروگاه‌ها از جمله نیروگاه‌های گازی، بخار و برق‌آبی در کشور توسط متخصصان داخلی طراحی و احداث می‌شود، بلکه سایر پروژه‌های این صنعت در سراسر کشور توسط متخصصان ایرانی به مرحله اجرا می‌رسد و عملیاتی می‌شود.

به گفته وی، امروز بیش از چهار پروژه عظیم در کشورهای مختلف از جمله سریلانکا، پاکستان و عراق آماده بهره‌برداری است و انتظار می‌رود این پروژه‌ها به صورت رسمی افتتاح شوند.

وی همچنین مهم‌ترین برنامه کاری وزارت نیرو در سال ۱۴۰۲ را در کنار مدیریت مصرف، به ثمر نشاندن پروژه‌های نیمه‌تمام عنوان کرد و افزود: سالیان سال هموطنان ما در شهر سنندج نسبت به تامین آب شرب سالم و پایدار این شهر مطالبه داشتند، این در حالی است که پروژه تامین آب پایدار این شهر تحت عنوان انتقال آب از سد آزاد به شهر سنندج طی ۱۰ سال از آغاز به کار فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد پیشرفت داشت، اما در دولت سیزدهم این نیاز شناسایی و اعتبار مناسبی برای آن پیش‌بینی شد، به طوری که در بازه زمانی کمتر از ۱۰ ماه ۸۵ درصد این پروژه تکمیل و به بهره‌برداری رسید و با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

وزیر نیرو تاکید کرد: امروز کیفیت آب شربی که در سنندج توزیع می‌شود، بسیار مطلوب است و رضایتمندی قابل ملاحظه‌ای به همراه داشته است.

نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی سیستان و بلوچستان در نوبت افتتاح

محرابیان با بیان اینکه یکی از برنامه‌های جدی در وزارت نیرو توجه به تولید انرژی‌های تجدیدپذیر به ویژه انرژی خورشیدی و بادی است، ادامه داد: برای توسعه این نیروگاه‌ها در سطوح مختلف اعم از خانگی و نیروگاه‌های بزرگ مقیاس و کلان، برنامه‌هایی پیش‌بینی شده است. در این باره می‌توان به نصب پنل‌های خورشیدی تا پنج کیلووات در پشت‌بام و منازل خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی اشاره کرد که با تامین برق و درآمد پایدار برای خانواده‌ها همراه خواهد بود.

به گفته وی، در کنار تولید برق تجدیدپذیر در بخش خانگی در سطوح دیگر از جمله بخش صنعتی، پروژه‌های متعددی آغاز شده است، این پروژه‌ها از چند کیلووات تا ۶۰۰ مگاوات متغیر بوده و در حال اجراست.

وزیر نیرو در ادامه از افتتاح نیروگاه‌های تجدیدپذیر ۱۰ و ۲۰ مگاواتی خبر داد و گفت: این نیروگاه‌ها به مرور زمان به مرحله بهره‌برداری می‌رسند، برای مثال نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی «میل نادر» سیستان و بلوچستان در نوبت افتتاح قرار دارد، اکنون برق این نیروگاه به صورت آزمایشی به شبکه متصل شده است و انتظار می‌رود در روزهای آینده این پروژه به صورت رسمی افتتاح شود.

وی ابراز امیدواری کرد با مجموعه طراحی‌ها، اقدامات و مصوبات و اجرای پروژه‌ها در سال جاری گامی بلند در مسیر تولید انرژی‌های تجدیدپذیر برداشته شود.

محرابیان یادآور شد: در سال گذشته حدود ۶ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی به مرحله بهره‌برداری رسید، در کنار آن با اقدامات نرم‌افزاری از نوع دانش‌بنیان بیش از هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور افزوده شد.

وی با اشاره به خاموشی‌های پی‌درپی در فصل تابستان سالیان گذشته، تصریح کرد: در تابستان ۱۴۰۰ از ۲۹ اردیبهشت تا ۳۱ شهریور جدول خاموشی منتشر می‌شد و روزانه یک تا سه نوبت خاموشی رخ می‌داد که هر نوبت حدود ۲ ساعت بود، اگر اقدامات دولت برای تابستان ۱۴۰۱ نبود حدود ۲۰ هزار مگاوات ناترازی رخ می‌داد. این میزان بالغ بر ۲۵ درصد نیاز مردم و بخش مصرف است.

وی توضیح داد: به عبارت دیگر در چنین شرایطی باید حدوداً یک‌چهارم شبانه‌روز (۶ ساعت) برای همه بخش‌ها اعم از خانگی، کشاورزی، صنعتی، تجاری، عمومی، اداری و غیره در پیک مصرف خاموشی اعمال می‌شد؛ اما با مدیریت صورت گرفته هیچ‌گونه خاموشی رخ نداد، در بخش تولید و صنعت نیز به طور کامل در صنایع کوچک و خرد برق تامین شد و در ادامه در شهرک‌های صنعتی، با تقسیم‌بندی روزهای تعطیل این امر مدیریت شد و در روز تعطیل حداکثر ۱۲ ساعت خاموشی برای صنایع بزرگ رخ داد.

این عضو کابینه دولت تاکید کرد: در صنایع فولاد ایران با گواهی انجمن بین‌المللی فولاد، تیر سال گذشته در مقایسه با تیر ۱۴۰۰ به میزان ۶۳ درصد افزایش تولید را شاهد بودیم.

محرابیان درباره چند و چون تامین برق تابستان امسال گفت: برای تامین برق تابستان ۱۴۰۲، نگرانی‌های جدی وجود دارد؛ چراکه ناترازی‌ها همچنان ادامه دارد و طبیعتاً برای برطرف کردن آن، باید سال‌ها تلاش کرد، این در شرایطی است که کمتر از نیمی از نیروگاه‌های پیش‌بینی شده بر اساس برنامه ششم به بهره‌برداری رسیده‌اند.

وزیر نیرو با اشاره به پیش‌بینی ۱۴۰ اقدام برای تابستان ۱۴۰۲، افزود: از ابتدای مهرماه سال گذشته این برنامه‌ها آغاز شد؛ بخشی از این اقدامات در راه‌اندازی نیروگاه‌های جدید، رفع محدودیت‌های نیروگاه‌های موجود، توسعه و اصلاح شبکه، ایجاد پست، احداث خطوط جدید خلاصه می‌شود. اما در کنار این اقدامات، بهره‌مندی از روش‌های نوین مدیریت مصرف به صورت جدی پیگیری می‌شود.

۱۳۰۰ میلیارد تومان پاداش صرفه‌جویی به مشترکان برق ارائه شد

وی یادآور شد: مدیریت مصرف آب و برق بدون مشارکت یکایک هموطنان بی‌معنا و بی‌ثمر خواهد بود، اضلاع مدیریت مصرف مردم هستند و بی‌تردید در صورت همراهی ملت شریف ایران نتایج خوبی حاصل خواهد شد.

وی ضمن اینکه سند تحول دولت را مهم‌ترین سندی عنوان کرد که وزارت نیرو به صورت جدی در صدد تحقق آن است، بیان کرد: این سند در بخش‌های مختلف احکام متعددی دارد، قوانین بودجه برشی از این سند تحول است، همچنین برنامه هفتم توسعه اجرای عملیاتی سند تحول خواهد بود، به عبارت دیگر سند تحول میثاقی بین اعضای دولت و مردم خواهد بود تا بتوانیم تعهدات خود را عملیاتی کنیم.

وی در ادامه در خصوص سیاست‌های تشویقی وزارت نیرو به منظور مدیریت مصرف برق اظهار کرد: در سال گذشته بخش قابل توجهی از قبوض مشترکان برق شامل پاداش صرفه‌جویی و بخشی نیز بستانکار شدند، به عبارتی بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد تومان پاداش صرفه‌جویی به مشترکان برق ارائه شد و این نوید را می‌دهم در تابستان پیش رو پاداش صرفه‌جویی بسیار بیشتر از گذشته باشد.

یارانه آب و برق مصارف بالاتر از الگوی مصرف حذف می‌شود

محرابیان با بیان این مطلب که در سال ۱۴۰۲ طرح‌ها و پروژه‌های زیادی در صنعت آب و برق به مرحله بهره‌برداری می‌رسد، ابراز داشت: قانون مکلف کرده است مشترکانی که مصارف آن‌ها چندبرابر الگوی مصرف است، باید تفاوتی برای آن‌ها قائل شد، بر اساس قانون باید یارانه این دسته از مشترکان حذف شود؛ اما اکنون این یارانه همچنان باقی است.

وی یادآور شد که امروز هزینه تامین و انشعاب برق در برخوردارترین و محروم‌ترین نقاط کشور یکسان است؛ این هزینه در برخی از ساختمان‌های لاکچری کم‌تر از بهای فروش یک سانتی‌متر آن ساختمان است.

وزیر نیرو در این زمینه تاکید کرد: باید مصارف در حد الگو شامل یارانه شود و بالاتر از آن بر اساس انتخاب خود افراد و مشترکان باشد. به‌طوری‌که یارانه مصارف بالاتر از الگو حذف شود.

وی در خصوص دستاوردهای وزارت نیرو در سال گذشته خاطرنشان کرد: تلاش شد اجرای بسیاری از پروژه‌های صنعت آب و برق سرعت یابد، بر این اساس برخی به مرحله بهره‌برداری رسید و برخی نیز به بهره‌برداری می‌رسند، از جمله پروژه‌های موثر وزارت نیرو که با بازتاب‌های بین‌المللی نیز همراه بود می‌توان به اجرای پروژه انتقال آب به دریاچه ارومیه اشاره کرد

کد خبر 751419 منبع: ایرنا

 • ۳ برنامه وزارت نفت برای جبران ناترازی گاز در زمستان ۱۴۰۲

 • خبر خوش وزیر نیرو به مشترکان کم مصرف در تابستان ۱۴۰۲ | یارانه آب و برق مصارف بالاتر از الگوی مصرف حذف می شود

 • اطلاعیه مهم وزارت علوم درباره حجاب | دانشگاه‌ها دیگر به دانشجویان بی‌حجاب خدمات نخواهند داد

 • نامه خانواده شهدا درباره بی‌حجابی‌ها ؛ به ﻓﺘﻨﻪ ﺯﻧﺎﻧﻪ ﺭﻭﻱ ﺁﻭﺭﺩﻩ‌اند | ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﻣﻮﺟﺒﺎﺕ ﺳﻘﻮﻁ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺍﺳﻼﻣﻲ ﺭﺍ ﻓﺮﺍﻫﻢ کنند | ﻣﺴﺌﻠﻪ ﺣﺠﺎﺏ ﻋﻘﺐ ﻧﺸﻴﻨﻲ ﻧﺪﺍﺭﺩ

 • جزئیات سرقت از یک بانک در پایتخت

 • برکناری وزیر آموزش و پرورش قوّت گرفت | رئیسی: هیچ‌ کدام از مدیران دولتی چک سفید دریافت نکرده‌اند که ماندگار باشند

 • ببینید | لحظه اعلام خبر شهادت پاسدار مقداد مهقانی به خانواده‌اش | استرس و بهت شدید پدر و خواهر او چند لحظه قبل از شنیدن خبر

 • ببینید | رفتار حیرت انگیز یک کبوتر در مسجد!

 • آخرین قیمت طلا در ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ | رکورد زنی در آخرین روز تعطیلات

 • نامه خانواده شهدا درباره بی‌حجابی‌ها ؛ به ﻓﺘﻨﻪ ﺯﻧﺎﻧﻪ ﺭﻭﻱ ﺁﻭﺭﺩﻩ‌اند | ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﻣﻮﺟﺒﺎﺕ ﺳﻘﻮﻁ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺍﺳﻼﻣﻲ ﺭﺍ ﻓﺮﺍﻫﻢ کنند | ﻣﺴﺌﻠﻪ ﺣﺠﺎﺏ ﻋﻘﺐ ﻧﺸﻴﻨﻲ ﻧﺪﺍﺭﺩ

 • حسن یزدانی از تیم ملی کشتی خط خورد | تصمیم مهم در خصوص دو ستاره نامدار کشتی ایران

 • افزایش قیمت انواع سکه و طلای ۱۸ عیار در بازار | جدول جدیدترین قیمت‌ طلا و انواع سکه را ببینید

 • بی تفاوتی استراماچونی بعد از حذف استقلال از آسیا | اعلام آمادگی سرمربی سابق استقلال برای فصل آینده

 • کاهش نرخ رسمی ۲۳ ارز | فهرست قیمت‌های جدید در ۱۴ فروردین ۱۴۰۲

 • عکس| چینی ها دست روی مهاجم پرسپولیسی گذاشتند؛ انتقال خبرساز در راه است!

 • دانلود قسمت ۱۶ سریال پدرخوانده (دانلود پدرخوانده قسمت 16 شانزدهم) فینال

دیدگاهتان را بنویسید