تجارت عجیب و غریب پوست مار، پلنگ، شیر، آهو، روباه، خرس و … | پوست مار پیتون ؛ متری ۶ میلیون تومان | واردات ممنوع است اما …

تجارت عجیب و غریب پوست مار، پلنگ، شیر، آهو، روباه، خرس و … | پوست مار پیتون ؛ متری ۶ میلیون تومان | واردات ممنوع است اما …

تجارت پوست حیوانات در فضای مجازی بازار داغی را برای فعالان آن فراهم کرده است تا جایی که قیمت پوست یک کروکودیل را ۸۰ میلیون تومان قیمت گذاری می شود. جالب است که پوست حیوانات وارداتی از گمرک وارد کشور می شود اما مدیرکل مقررات سازمان توسعه و تجارت می گوید: واردات پوست حیوانات حرام گوشت ممنوع است.

پوست حیوانات

همشهری آنلاین- خدیجه نوروزی: تجارت دردناکی است اما پرسود؛ خرید و فروش پوست حیوانات وحشی و اهلی همچنان در دنیا یکی از پرسودترین تجارت هاست که درآمدهای میلیون دلاری از این تجارت موجب شده تا در ایران هم به یکی از بازارهای سودده برای فعالان آن تبدیل شود. دوستداران حیوانات و محیط زیست هستند مدام در رسانه ها از مردم می‌خواهند که از خرید لباس‌هایی با پوست حیوانات خودداری کنند اما برخی از برند پوشان و مرفهان و متمولان جامعه که به دنبال شو هستند و پوشیدن و داشتن لباس هایی با پوست آهو و روباه و پلنگ و … را مایه فخر و مباهات خود می دانند، حاضرند برای داشتن پوشاک و کیف و کفش با پوست حیوانات هزینه های گزافی را به قاچاقچیانی که تجارت پوست می کنند دهند؛ همین موضوع آتش طمع شکارچیان حیوانات را دوچندان می کند. جالب است که سایت های خرید و فروش پوست حیوانات بی هیچ ابایی از قانون، برای ارتباط با مشتریان خود شماره تماس گذاشته اند و محصولاتشان را با قیمت های دلخواه می فروشند. چرا که قیمت مشخصی برای یک محصول قاچاق و غیر قانونی وجود ندارد و تا حد امکان می توانند روی قیمت ها جولان دهند. پوست حیواناتی که توسط این افراد فروخته می شود اکثرا وارداتی است و در ایران تولید و دباغی نمی شود.

تجارت پوست گرگ، آهو، پلنگ و شیر

برای اطلاع از قیمت انواع پوست با تعدادی از این فروشندگان پوست در فضای مجازی تماس می‌گیریم. یکی از فروشنده های پوست حیوانات در تماس خبرنگار همشهری آنلاین در خصوص قیمت پوست حیوانات می گوید: در حال حاضر پوست گرگ، مار، آهو و روباه موجودی دارم. کدام پوست را می‌خواهید؟

از او می‌خواهیم قیمت پوست مار را به ما بدهد و می‌گوید: پوست اول مار یا پوست دوم؟ قیمت‌هایشان با هم متفاوت است.

اینطور که به نظر می‌رسد ابعاد پوست، کامل یا تکه‌ای بودن آن در تعیین قیمت ها موثر است.

او می گوید: پوست اول مار در ابعاد ۱۰*۱۰ را ۴۰۰ هزار تومان می فروشم و پوست دوم در همین ابعاد ۱۲۰ هزار تومان قیمت دارد. پوست اول مار یک متری ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

این فروشنده از پشت تلفن این طور محصولش را تبلیغ می کند: پوست هایی که دارم رنگ خوبی دارد و به قرمزی می زند و چرم باکیفیتی دارد.

گویا رنگ پوست مار یکی از ملاک ها برای انتخاب مشتریان خاص است. البته پوست مارهایی که این فروشنده دارد نژادهای خاص و گران قیمت نیست و خودش به این موضوع اذعان دارد و می گوید: پوست های ماری که من دارم معمولی هستند و از از هند و پاکستان و از طریق کالای مسافر وارد کشور می شوند.

وی علاوه بر پوست مار، پوست گرگ، آهو و شیر هم می فروشد و می گوید: پوست کامل آهو با مو هم دارم که ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می فروشم در حالی که بدون مو را یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می فروشم. پوست کامل گرگ ندارم اما اگر داشتم قیمت آن بالای ۸ میلیون تومان بود. الان در حال حاضر یک سوم یک پوست کامل گرگ را دارم که آن را به صورت تکه ای می فروشم و قیمت هر تکه ۳۵۰ هزار تومان است. پوست شیر هم را هم تکه ای(۱۰ سانتی متری) ۳۵۰ هزار تومان می فروشم.

وی ادامه می دهد: پوست کامل شیر را ندارم و اگر بخواهید کامل آن را بگیرید قیمت مشخصی ندارد و بستگی دارد که از کجا تهیه کنید اما اگر فروشنده منصفی پیدا کنید ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان برای خرید یک پوست کامل باید هزینه کنید. در حال حاضر در انبارم یک نوع پوست روباه هم دارم با سر و دست و دم، فقط دو تیکه کوچک از آن بریده ام که ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می فروشم. روباه معمولی و خاکستری نیست بلکه پوست روباه سفید است که بسیار زیباست.

این فروشنده پوست در خصوص پوست پلنگ هم گفت: پیدا کردن پوست پلنگ کمی سخت است و باید معرف داشته باشید تا به منبع اصلی برسید. اخیرا یکی از دوستانم پوست پلنگی که داشت را ۱۲ میلیون تومان برای فروش گذاشته بود و معمولا این نوع پوست ها به سرعت به فروش می رسد اما معمولا بالای ۲۰ میلیون تومان قیمت دارند.

پوست ارزان خر و الاغ!

سالانه الاغ‌ها و خرهای زیادی نیز به خاطر تجارت پوست شان قربانی می شوند. پوست این حیوانات در شبکه های مجازی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می شود که فروشنده معتقدند جزو پوست های بسیار ارزان است.

پوست مار پیتون جنگلی آفریقایی متری چند؟

یکی دیگر از فروشندگان پوست حیوانات نیز در تماس خبرنگار همشهری آنلاین می گوید:‌ ما پوست مار نژاد پیتون می فروشیم. این پوست ها از آفریقا وارد می شوند و مارهای جنگلی هستند که متری ۶ میلیون تومان قیمت دارد. معمولا مارهای پیتون ۳ متر به بالا هستند. الان سری جدید پوست مارهای پیتون ما از آفریقا در راه هستند و به زودی وارد کشور می شوند. هنوز قیمت آنها مشخص نیست و باید هزینه های گمرک محاسبه شود و بعد قیمت گذاری شود و الان نمی توانم برای محصولات جدید قیمتی به شما بدهم. چون همه چیز بر مبنای دلار است.

وی می گوید: پوست کروکودیل هم در سایزهای متوسط و بزرگ برای فروش داریم که از آفریقا و ایتالیا وارد می شود و معمولا سایز متوسط زیر ۳۰ میلیون تومان در بازار یافت نمی شود و قیمت کروکودیل های بزرگ زیر ۸۰ میلیون تومان نیست. البته محصولات جدید در راه است اما یک پوست در حال حاضر داریم که با قیمت یک سوم قیمت اصلی اش یعنی ۱۴ میلیون تومان به شما می فروشم.

وی در گفت و گو با ما در خصوص واردات این محصولات می گوید: واردات برخی پوست‌ها به کشور مجاز است و ما حجم زیادی پوست مار و کروکودیل را برای مصارف مختلف از طریق گمرک وارد می کنیم. آنهایی که از طریق کالای مسافر این محصولات را وارد کشور می کنند تعداد زیادی نمی تواند با خود وارد کنند.

به گفته وی قیمت پوست خرگوش وارداتی از ارمنستان و ترکیه هم بستگی به سایز و کیفیت آن قیمت های متفاوتی دارد و بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان قیمت گذاری می شود. او پوست گوسفندی مرینوس هم م دارد که یک میلیون و ۴۸۰ هزار تومان می فروشد. همچنین ۵ نوع پوست چرم ماهی هم می فروشد که قیمت هر جلد آن از ۸۰ هزار تومان به بالاست.

وی توضیح داد: معمولا پوست مار، کروکودیل و خرگوش در ایران دباغی نمی شوند و بیشتر وارداتی است و واردات آنها مجاز است.

نقش گمرک در واردات پوست طبیعی حیوانات

برخی فروشندگان پوست های وارداتی برای دادن قیمت پوست حیوانات وحشی و حرام گوشت منتظر ترخیص کالاهایشان از گمرک هستند. برای پیگیری این موضوع با گمرک کشور ارتباط گرفتیم تا ببینیم قضیه از چه قرار است. یک منبع آگاه در گمرک کشور در گفت و گو با همشهری آنلاین گفت: از آنجا که ما عضو سازمان جهانی گمرک هستیم و قواعد بین المللی را رعایت می کنیم، لذا واردات پوست طبیعی حیوانات ممنوع است. البته استثناهایی هم وجود دارد مثلا برای واردات پوست طبیعی گاوی، که البته آنهم محدودیت دارد. البته به این موضوع هم اشاره کنم که اگر سازمان توسعه تجارت اجازه ثبت سفارش دهد ما نیز تشریفات گمرکی آن را انجام می دهیم.

وی ادامه داد: سیاست‌گذاری‌های کلی تجارت خارجی با سازمان توسعه و تجارت است یعنی واردکننده باید قبل از واردات به این سازمان مراجعه کند و مجوز ثبت سفارش بگیرد. تا مجوز نباشد گمرک اجازه ترخیص کالا نمی دهد. ما در حوزه ممنوعیت ها و محدودیت ها و صدور مجوز کالاهای وارداتی دخل و تصرف قانونی نداریم. اگر مجوزی برای واردات پوست صادر شود ما این پوست ها را به آزمایشگاه های استاندارد می فرستیم که زیر نظر سازمان ملی استاندارد است تا ماهیت این پوست های وارداتی مشخص شود و نظر دهند این کالاها پوست گوسفندی یا گاوی است یا پوست حیوانات دیگری است. و بعد از آن مجوزی که سازمان توسعه تجارت صادر کرده را رصد می کنیم تا ببینیم این مجوز برای چه نوع پوستی صادر شده است و اگر مجوزها با کالا مطابقت داشته باشد اجازه ترخیص کالا داده می شود. اما چون ما عضو یک سری کنوانسیون های بین المللی هستیم اگر ممنوعیتی در واردات کالایی وجود داشته باشد صددرصد آن ممنوعیت ها را اعمال می کنیم و واردات پوست طبیعی حیوانات به خاطر مسائل زیست محیطی در تمام دنیا ممنوع است و تنها واردات پوست‌های مصنوعی مجاز است چون مصارف صنعتی دارد. بنابراین واردات پوست طبیعی از طریق مبادی رسمی قانونی نیست مگر به تشخیص سازمان توسعه تجارت و صدور مجوز این سازمان باشد.

واردکنندگان قانون را دور می زنند

ما این موضوع را از سازمان توسعه و تجارت نیز پیگیری کردیم. نرگس باقری زمردی، مدیرکل مقررات سازمان توسعه و تجارت نیز در گفت و گو با همشهری آنلاین گفت: واردات پوست حیوانات حرام گوشت ممنوعیت شرعی دارد لذا اجازه واردات ندارد و سازمان توسعه و تجارت هم هیچ مجوزی برای واردات این حیوانات صادر نکرده است. واردات پوست حیوانات همچنان جزو گروه کالاهای با کد تعرفه ۴ هستند که واردات آنها ممنوع است. شاید کسانی که واردات انجام می دهند با کد تعرفه دیگری واردات انجام می دهند.

باقری زمردی ادامه داد: واردات پوست گاو هم که شرعی است در گروه ۲۷ قرار دارد یعنی وارداتش محدودیت دارد چرا که یا تولید داخل دارند یا به خاطر مسائل ارزی با مشکل مواجه می شوند.

آنچه که مشخص است این است که کسانی که واردت پوست انجام می دهند با کدتعرفه های دیگری این قانون را دور می زنند. مدیرکل مقررات سازمان توسعه و تجارت در این خصوص گفت: ما به گمرک اعلام کرده ایم اگر سازمان توسعه و تجارت ثبت سفارشی انجام داد اما زمانی که کالا وارد گمرک شد و چیز دیگری بود باید ثبت سفارش را به ما برگردانید. بنابراین اگر وارداتی به این شیوه انجام می شود غیر قانونی است.

قیمت پوست حیوانات در بازار

پوست حیوانات مختلف

قیمت

پوست کامل الاغ

یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار

پوست کامل خر

یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار

پوست کامل خرگوش

۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان

پوست کامل کروکودیل(به سایز کروکودیل بستگی دارد)

از ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان

پوست کامل گوسفند مرینوس

یک میلیون و ۴۸۰ هزار تومان

پوست مار پیتون جنگلی وارداتی از آفریقا

متری ۶ میلیون تومان

پوست کامل گورخر

۱۰ میلیون تومان

پوست کامل پلنگ

بالای ۲۰ میلیون تومان

پوست کامل خرس

۱۵ میلیون تومان

پوست کامل شیر

۲۰ میلیون تومان

پوست کامل گراز

۶ میلیون تومان

پوست کامل آهو

۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

پوست کامل سمور

یک میلیون تومان

پوست کامل روباه

۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

کد خبر 770929 منبع: همشهری آنلاین

 • تصمیم جدید در سامانه هوشمندسازی آرد و نان | هزینه نانوایان کمتر می‌شود

 • تجارت عجیب و غریب پوست مار، پلنگ، شیر، آهو، روباه، خرس و … | پوست مار پیتون ؛ متری ۶ میلیون تومان | واردات ممنوع است اما …

 • دادستان کل کشور: عده ای با رانت‌های اطلاعاتی در بورس یک شبه پول زیادی کسب کردند

 • تخریب ۱۵ خودرو در امین‌‎آباد ری با قمه ؛ رعب و وحشت شهروندان | واکنش فرمانده انتظامی شهر ری

 • پاسخ شورای رقابت به گلایه مردم درباره مونتاژکاران گران فروش

 • دلیل تیراندازی در میدان ونک

 • فقط گل محمدی به من زنگ زد | به زور که نمی‌شود تمدید کرد

 • خالی کردن چند طبقه از این هتل لوکس تهران برای عربستانی‌ها | سفارت عربستان اینجا فعالیت خواهد کرد

 • تقدیر وزارت اطلاعات از پلیس آلبانی | جزئیات بازداشت عوامل نفاق در کشور

 • با این روش نفخ شکم را برای همیشه ضربه فنی کنید

 • تصاویر | این مرد قدرت معلق ماندن در هوا را دارد

 • پارک‌نیاوران‎؛ بازمانده‌ای از باغ‌های‌ شمیران | یادگار سردار افخمی و محل زندگی طوطی اسکندر!

 • پیشنهاد ۹۰ میلیاردی برای کنعانی زادگان | تنها گزینه داخلی یحیی و پرسپولیس را وسوسه کردند

 • مذاکره مخفیانه برای هایجک ستاره استقلال | آبی ها بازنده نقل و انتقالات می شوند؟

 • شهاب زاهدی اصلا مهاجم نیست | پرسپولیس نیاز به خرید این ۴ بازیکن دارد

 • ادویه ای که قاتل چربی خون است و مانع ابتلا به دیابت می‌شود

 • بیرانوند می‌خواهد برود به سلامت! | او کاری کرد که هضمش سخت بود! | هیچ اسم بازیکنی بزرگ‌تر از اسم پرسپولیس نیست

 • نمی‌توانم خودم را در پیراهن استقلال تصور کنم! | پاسخ قاطع به پیشنهاد نکونام!

 • عجیب‌ترین آثار باستانی به‌ جا مانده از ۲۵۰۰ سال پیش ؛ چه کسانی و چگونه اهرام را ساخته‌اند؟

دیدگاهتان را بنویسید